دلبستگی

ژوئن 3, 2009

آیا همه ما هواداران موسوی عوام و جو زده هستیم یا آنها خودشیفتگی دارند؟

گاهی اوقات سخت می‌شود سکوت طولانی، دیگر بیشتر از این نمی‌توانم. چند روزی است روی دلم سنگینی می‌کند این حرفها و آزارم می‌دهند.
این روزها از دو گروه بر ما باران ناسزا می‌بارد، یکی حامیان دولت که از همه رسانه‌ها اعم از ملی و غیرملی را برای تخریب رقیب در اختیار دارند. روزی در رسانه ملی ما را فاشیست سبزپوش قلمداد می‌کنند و روز دیگر نمادهای سبزمان را قرآن بر سرنیزه توصیف می‌کنند. با آنها سخنی ندارم که آنها کارشان همین است و نانشان. اصلا من از آنها دلگیری ندارم که آنها «همینند».
روی سخنم اینبار با دوستان است، دوستان و همفکران دیروز که امروز در هیبت رقیب ظاهر شده‌اند. بله حامیان کروبی را می‌گویم.
همینجا هم نکته‌ای را بگویم به اقتدارگرایانی که ممکن است از اختلاف ما شاد باشند، ما هرچقدر هم که با هم اختلاف نظر داشته باشیم از یک خانواده‌ایم و اگر سیلی هم به صورت هم بزنیم در مقابل شما متحد هستیم. مطمئن باشید.
اما اینروزها عجیب دلم گرفته از یاران. متاسفانه عده‌ای از این دوستان با «هر» شیوه و روش و راه و تریبونی که دارند دست به تخریب و توهین به موسوی و هوادارنش زده‌اند. نمی‌توانم بگویم که حمله به موسوی استراتژی آگاهانه ستاد موسوی باشد، هرچند که زیدآبادی و قوچانی چندین بار خطاب به یارانش حمله به موسوی را مجاز شمرده‌اند و کرباسچی و جمیله کدیور و سروش یکی دو باری به موسوی حمله کرده‌اند. اما بسیار دیده‌ام که بزرگان دیگر این گروه، بارها به هواداران دو گروه گفته‌اند که به دام تفرقه افکنان نیفتید، ابطحی و الویری از این دسته‌اند و دیگرانی.
با همه این و اوضاع و احوال متاسفانه بعضی دوستان تبلیغ برای کاندید مورد نظرشان را تنها در تخریب موسوی می‌دانند و در این راه از رسانه‌هایی که در دروغ پردازی شهر‌ه‌اند تا رسانه‌های بی‌نام و نشان و افراد مجهول برای تخریب موسوی و یارانش استناد می‌دهند. گاهی طوری از وقایع دهه 60 و 70 و 80 نقل می‌کنند و ایرادات را به گردن موسوی و خاتمی می‌اندازند که گویی موسوی تنها شخص تاثیرگذار در کل دوران پس از انقلاب بوده است و گاهی مسائلی را در دهه 60 مطرح می‌کنند که هرکسی که اندک آگاهی با مسائل سیاسی داشته باشد می‌فهمد که آن مسائل خارج از اختیارات نخست‌وزیری بوده است. طوری صحبت می‌شود اینروزها که گویی موسوی مسئول تمام تندروی‌ها است، و کاندیدای ایشان همواره اپوزیسیون نظام بوده است!
باشد، از همه اینها می‌گذریم و باور می‌کنیم کروبی یک تنه همه‌ی این سال‌ها برای آزادی و آزادگی تلاش می‌کرده است! ما هم مثل شما ماجرای ایستادگی کروبی مقابل اصلاحات در مجلس ششم را فراموش می‌کنیم. ما هم نپیوستن کروبی به جمع استعفا دهندگان مجلس ششم بعد از رد صلاحیت‌های فله‌ای را فراموش می‌کنیم. ما هم از دستور خارج کردن اصلاح قانون مطبوعات را فراموش می‌کنیم. ما شعار اقتصادی صدقه محور هر ایرانی 50 هزار تومان در دوره پیش و 70 هزار تومان در این دوره را ندیده می‌گیریم، این‌ها حرفهای گذشته است و ما به انتخاب شما احترام می‌گذاریم. شما کروبی را انتخاب کرده‌اید ما می‌گوییم بسیار عالی! ما شما را نادان و جو زده و عوام نمی‌خوانیم. تا اینجای کار هیچ مشکلی هم با شما نداریم.
اما حرفهای امروز شما بسیار سنگین است. بسیار دردناک است. فاشیست سبز پوش و مزد بگیر وابسته را می‌توانیم تحمل کنیم. توهین‌های بعضی افراد را از روی احساساتی شدن تحمل می‌کنیم. اما اینکه شما خود را دانا می‌دانید و دیگران را به خاطر حمایت از موسوی نادان و ساده و جو زده و عوام و بی‌سواد بیپندارید را نمی‌توانیم تحمل کنیم.
اینروزها در مباحثه‌ها بسیار می‌شنویم که «برخی» از حامیان کروبی، همراهان موسوی را جو زده و عوامی قلمداد می‌کنند که به خاطر رنگ سبز دنبال موسوی راه افتاده‌اند. این برای من که حدود 7-8 سال است پیرامون اوضاع سیاسی کشور مطالعه می‌کنم تحملش خیلی سخت است، مخصوصا که گاهی می‌بینم جوانهای 18-19 ساله‌ای که اصلا مجلس رویایی ششم و ریاست پرحاشیه مهدی کروبی بر آن را به یاد ندارند این حرفها را می‌زنند بیشتر نگران جامعه آگاه کشورم می‌شوم.
اصلا گیرم من جو زده باشم!
شما حمایت بی‌سابقه در 110 سال اخیر 71 تن از استادان علوم سیاسی دانشگاه تهران از میرحسین موسوی را جوزدگی می‌نامید؟! حمایت 120 استاد دانشگاه پلی تکنیک را چطور؟! نهضت آزادی و ملی-مذهبی، مجاهدین انقلاب، مشارکت و کارگزان و روحانیون مبارز و به طور کلی 83 حزب و تشکل حامی میرحسین را هم جو زدگی می‌نامید؟
حمایت شخصیت‌هایی نظیر سعید حجاریان، عزت‌الله سحابی، دکتر محسن کدیور، دکتر مصطفی ملکیان،علیرضا رجایی، حبیب‌الله پیمان، مجتهد شبستری، سید محمد خاتمی، آیت‌الله صانعی، دکتر زیباکلام، دکتر افروغ، خشایار دیهیمی، آیدین آغداشلو، ابراهیم نبوی، ابراهیم رها، بهمن فرمان‌آرا، محسن مخملباف، داریوش مهرجویی، مجید مجیدی، حسین زمان، محسن نامجو و… را جو زده می‌دانید؟
این هم لینک سینماگران حامی میرحسین
و حمایت 6000 عضو هیات علمی دانشگاه از مهندس موسوی
این که شما همه‌ی اینها را عوام و جوزده قلمداد کنید و خودتان را خواصی که همه چیز می‌فهمد، یا باید نشانه خود شیفتگی شدید در شما باشد یا حرفهایتان از روی عصبانیت باشد. «دوستان» این بیت حضرت حافظ را جدی بگیریم معنای عمیقی دارد:
آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است:
با «دوستان» مروت با دشمنام مدارا

پ ن: می‌دانم که ممکن است نام بسیاری از بزرگان حامی میرحسین را فراموش کرده‌ام. دوستان هرکس را که به یاد دارید بنویسید من در وبلاگ اضافه می‌کنم.
بازتاب:
در وبسایت موج نو

Advertisements

23 دیدگاه »

 1. مقايسه فيلم دو كانديدا (تصميم به عهده خودتان است)
  خوشحال مي شوم سر بزنيد

  دیدگاه توسط نرگس — ژوئن 3, 2009 @ 5:27 ب.ظ. | پاسخ

  • عکس های جوانی دهه شصت موسوی را با جوانی های بن لادن در آدرس زیر ببینیدhttp://www.ushistory.org/franklin/fun/index.htmScientist / Inventor

   دیدگاه توسط بینا — ژوئن 9, 2009 @ 4:14 ب.ظ. | پاسخ

 2. خيلی خوب بود

  دیدگاه توسط آدم برفی — ژوئن 4, 2009 @ 1:15 ق.ظ. | پاسخ

 3. سلام سيناي عزيز
  من هم از اين چيزهايي كه گفتي متاسفم اين روزها فقط با اين تفاوت كه در مورد هم قطارهايت زياد مطئن نيستم كه اين آدمها دقيقا طرفدار كروبي هستند. من قطارت را مي خوانم و شاهد گفتگوهاي شما هم هستم و احساسم اين است كه اين دوستانت بيشتر از اينكه دغدغه رئيس جمهور شدن كروبي را داشته باشند، دغدغه شان رئيس جمهور نشدن ميرحسين است! و اين دو خيلي با هم متفاوت است. و اگر جاي تو بودم به جاي اينكه وقتم را صرف بحث كردن با اين آدمها كنم جواب لينكهايشان را تنها با لينك مي دادم چون معتقدم آدمي كه اهل تخريب است و با سوء نيت عمل مي كند نمي تواند اهل بحث و گفتگوي منطقي باشد و ويزيتورهاي شما هم خودشان صاحب عقل و انديشه اند و اهل تميز.
  ببخشيد اصلا قصد پند و اندرز ندارم اما خيلي وقتها بود كه دلم مي خواست دوستانه اينها به تو بگويم و راضي نمي شدم فضولي كنم. ولي حالا كه خودت زمينه اش را فراهم كردي ….

  اين روزها خيلي اميدوارم سينا جان. شايد فكر كني احساساتي هستم اما من مطمئنم همان مي شود كه ما مي خواهيم به قول سيدرضا شكراللهي:
  امشب، بعد از چهار سال، سرانجام یک نفر به محمود احمدی‌نژاد گفت: ساکت.
  امشب، بعد از چهار سال، سرانجام احمدی‌نژاد مجبور شد هم‌زمان به «قانون و اخلاق» تن بدهد و سکوت کند.
  اما، دیگر خیلی دیر شده بود…
  دیگر خیلی دیر شده است…
  من هم براي رئيس جمهور نوشته ام كه حناي علم كردن هاشمي ديگر رنگي ندارد. ….
  پايدار باشي

  دیدگاه توسط منصوره — ژوئن 4, 2009 @ 8:08 ق.ظ. | پاسخ

 4. 😀

  دیدگاه توسط نمك — ژوئن 4, 2009 @ 2:44 ب.ظ. | پاسخ

 5. من هم به اين موضوع فكر كردم كه شايد از روي موج سبزي باشه كه راه افتاده اما وقتي ديدم تمام كساني كه دوره هاي قبل راي نمي دادند و حتي ما رو هم كه راي مي داديم مسخره مي كردند ( كمانكه در تبليغات خياباني حضور داشتند! از روي تفنن ) امسال به طور خود خواسته تصميم قاطع گرفتند كه در انتخابات شركت كنند
  پس موج نيست، اراده ملي است
  دوم خردادي ديگر در راه است . . .

  دیدگاه توسط نگين — ژوئن 6, 2009 @ 8:14 ق.ظ. | پاسخ

 6. ای شیرشکوه غرشت را دیدند**آنها که به عزت تو می خندیدند**آن شب همگی به پای روشنگریت**جز (چیز)جواب دیگری نشنیدند……*یک یا علی تا احمدی

  دیدگاه توسط hldnvqh — ژوئن 6, 2009 @ 11:38 ق.ظ. | پاسخ

 7. دوست عزیز

  همین طور که خودت میگیی در سالهای گذشته تنها موسوی نبوده که تصمیم گیرنده باشه

  پس بعد هم در مقام رئیس جمهور اختیارات محدودی داره

  بنا براین بهتره لاف نزنه و کارهایی که نمیتونه انجامش بده رو از لیست کارهاش حذف کنه

  پس لطفا جو گیر نشید

  آقای موسوی نجات دهند نیست.

  دیدگاه توسط mojtaba — ژوئن 6, 2009 @ 1:39 ب.ظ. | پاسخ

 8. ای کاش ای کاش ای کاش اینقدر ا….. نبودید!!!!!با مطالعه و تحقیق(علم حصولی) به این همه فضل و درایت رسیده اید یا با علم حضوری!!! کروبی هم لیاقت طرفداری دارد آنقدر بی …. هست که یک مثل کرباسچی باید همدوشش باشد. اوه ببخشید شما کرباسچی را …. ایران می دانید.راستی کروبی شبیه کدام شخصیت تاریخی است؟!!امشب احمدی نژاد چهره واقعی اورا برملا می کند.احترام شال سبز آن یکی را …رضایی هم که خسته نباشد تا حالا چند رای احمدی نژاد را خوبه خراب کرده باشد؟!

  دیدگاه توسط سحر — ژوئن 6, 2009 @ 1:49 ب.ظ. | پاسخ

 9. این کسانی که بعنوان بزرگان ازشون نام میبرید و خوشبختانه نام بعضیاشون رو هم فراموش کرده اید . خیلی کوچولو هستند . اکر در تاریخ گذشته و حتی تاریخ معاصر ایران مطالعه کنید بزرگانی رامیبینید که اینها در برابرشان پشه هم نیستند .هنرمندانش که همه (به جز مهرجویی) کسانی هستند که هنرشان از صدقه سر آقایان است. مابقی هم که معلومه. من که به هیچکس رای نمیدم ولی اگر قرار باشه رای بدم رایم رو به احمدی نژاد میدم زیرا تمام اشکالاتی که در ایشون هست در بقیه هم هست تنها مزیت آقای احمدی نژاد اینه که دزد نیست بقیه همه دزدند .

  دیدگاه توسط محمد — ژوئن 7, 2009 @ 12:46 ب.ظ. | پاسخ

 10. این هواداران متعصب کروبی من رو هم رنجونده اند اما دیگه زیاد برام مهم نیست. همه می دونیم که رأی موسوی خیلی بیشتره. به نظرم هواداران کروبی باید نگران کارشکنی های طرفداران موسوی باشند نه ما نگران بداخلاقی های اون ها. و منصفانه ش هم اینه که قبول کنیم از طرف حامیان موسوی هم به حامیان کروبی فشار وارد شده.

  دیدگاه توسط آزاد — ژوئن 7, 2009 @ 12:51 ب.ظ. | پاسخ

 11. محمد جان احمدی نژاد هم دزده البته بهتره بگیم شاه دزد .این را هم بگم که بزرگترین گناه دروغ است نه دزدی. من با نظر نگین عزیزم و آزاد موافقم . همه ما نه تنها در ایران بلکه در جهان شاهد هستیم موافقان مهندس موسوی بیشتر از مابقی کاندیداهاست . پس اعتماد به نفستان را بگذارید کنار و بدانید که رای ایران موسوی است نه دکتر.
  من واقعا نمی دانم دلیل علاقه بعضی مردم به دکتر برای چیست ؟ این یک سوال بی جواب در ذهن من همیشه هست و خواهد بود .من متاسفم برای مردمی که با فکر نکردن و کوته فکری می خواهند به کسی رای دهند که همه مردم دروغهای او را به عینه دیدن . خوشحالم که حامیان دکتر در جواب تمامی شعارهای حامیان موسوی فقط توانستن بگویند چیز.من امیدوارم که رای سبز همه ملت ، سبزی و نشاط را به این جامه اهدا کند .با موفقیت حامیان موسوی و کروبی

  دیدگاه توسط نسیم — ژوئن 10, 2009 @ 8:31 ق.ظ. | پاسخ

 12. با نظرت کاملا موافقم . به نظرم طرفداران کروبی خودشان جو زده هستند و فکر می کنند روشن فکرن و ما بقی مردم عوام و هیچی نمی فهمن … کروبی هیچ وقت رئيس‌جمهور نمی شود محتواي ادعايي كروبي با فرم او نمي‌خواند … من عوام نیستیم …

  دیدگاه توسط آرش — ژوئن 10, 2009 @ 1:48 ب.ظ. | پاسخ

 13. نسیم جونم اینو بدون که با اومدن موسوی هیچ چیزی برات درست نمیشه بلکه بدتر هم میشه تازه شم جناب موسوی می دونن نقطه ضعف ما جوونا چیه بخاطر همین داره به نفع خودش استفاده می کنه اگه احمدی نژاده دزد و یا دروغگو باشه مطمئن باش اینا هم بهتر از این نیستن

  دیدگاه توسط میترا — ژوئن 11, 2009 @ 3:39 ب.ظ. | پاسخ

 14. میر حسین موسوی:

  من افتخار می‌کنم که یک بسیجی‌ هستم

  من یک اصلاح طلب اصول گرا هستم??????!!!!!!!

  میر حسین=تکامل یافته احمدی نژاد

  دیدگاه توسط pooche bozorge kochak — ژوئن 11, 2009 @ 11:01 ب.ظ. | پاسخ

  • برو بابا … اسم این موسوی نجس را به احمدی نژاد نچسبان
   مرگ بر موسوی
   درود بر احمدی نژاد

   دیدگاه توسط ناشناس — اوت 8, 2009 @ 8:43 ق.ظ. | پاسخ

 15. به نظر م آقای موسوی در 8 سال نخست وزیری امتحان خود را پس داده اند و همین طور آقای احمدی نژاد در4 سال نخست وزیری ….

  دیدگاه توسط مهشید — ژوئن 15, 2009 @ 2:50 ب.ظ. | پاسخ

 16. مهشيد خانم آقاي احمدي نژاد رئيس جمهوره نه نخست وزير ! مجيد جان

  جامعه نظرش رو گفت و معلوم شد كي جو زده هست و كي از خود راضي و كي واقع بين

  دیدگاه توسط saeed — ژوئن 25, 2009 @ 8:11 ق.ظ. | پاسخ

 17. مرگ برموسوی

  دیدگاه توسط ناشناس — ژوئیه 5, 2009 @ 7:38 ق.ظ. | پاسخ

 18. موسوی
  تابودی شک نکن

  دیدگاه توسط ایرانی — ژوئیه 12, 2009 @ 1:42 ق.ظ. | پاسخ

 19. به پشتوانه دیگران بود اما حالا
  نا بودی شک نکن

  دیدگاه توسط ایرانی — ژوئیه 12, 2009 @ 1:43 ق.ظ. | پاسخ

 20. هر کس که توی جبهه موسوی و کروبیه مهر تایید بر نادانی خودش زده . بیخود خودتو توجیه نکن.
  به عقل و درایت خودت شک داری که سینما گران رو می کشی وسط. اونا مگه کین ؟!!!!

  دیدگاه توسط neda — سپتامبر 7, 2009 @ 7:45 ق.ظ. | پاسخ

 21. سرود رسمی تشکیلات راه سبز امید(رسا)
  زکاخ سفید آمدست این نوید / که آماده شد راه سبز امید
  بهشت این زمان بی گمان جای ماست / که شعبان بی مخ نگهدار ماست
  به امّید بی بی سی قهرمان / به یاری اوباش رذل زمان
  بُود گردن سبزمان بس کلفت / زنم دلبخواهی همی حرف مفت
  دگر گشته پر کاسه صبرمان / که پوسیده باشد همی عقلمان
  ز جا برکنم نام ایران زمین / بود معنی راه سبزم همین

  دیدگاه توسط irani — سپتامبر 18, 2009 @ 4:04 ب.ظ. | پاسخ


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی وردپرس.کام.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: