دلبستگی

آوریل 21, 2009

آیا اصلاحات پیروز می‌شود؟

خوشبختانه با نزدیک شدن به انتخابات موج گسترده‌تری از حامیان اصلاحات به صف حمایت از سید میرحسین موسوی پیوسته‌اند. تقریبی تمام گروه‌ها احزاب و تشکلهای اصلاح‌طلب(از جمله جبهه مشارکت ایران اسلامی، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران، حزب کارگزاران سازندگی، مجمع روحانیون مبارز، خانه کارگر، انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها، مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم، شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، انجمن اسلامی معلمان ایران، حزب همبستگی، مجمع زنان اصلاح‌طلب و اغلب ستادهای استانی88 و پویش موج سوم برخی از فعالین ملی‌مذهبی و نهضت‌آزادی) و بسیاری از اشخاص تاثیرگذار هنری و سیاسی حمایت خود را از میرحسین موسوی اعلام داشته و امید به پیروزی اصلاح‌طلبان را بیشتر کرده‌اند. از طرفی موضع‌گیریهای صریح میرحسین موسوی بسیاری از فعالین سیاسی را غافلگیر کرده است از جمله مخالفت او با گشت‌های ارشاد، گیت‌های امنیتی دانشگاه، سهمیه‌بندی جنسیتی، و موافقت او با تلویزیون خصوصی، اقتصاد رقابتی، برقراری رابطه عزتمندانه با آمریکا و آزادی‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی انتقاد صریح او به محروم کردن دانشجویان از تحصیل(موسوم به دانشجویان ستاره‌دار) حمایت از شخصیت‌های ملی‌مذهبی و نهضت‌آزادی انتقاد از برخورد با دانشجویان در 18 تیر 78 و انتقاد از توقیف مطبوعات و جلوگیری از انتشار کتاب و همینطور انتقاد صریح از ماجراجویی‌های بین‌المللی و تخلفات اقتصادی دولت نهم، همه و همه موج گسترده‌تری را در اتحاد و پیروزی اصلاحات نوید می‌دهد.
هرچند مهدی‌کروبی بعید است که از انتخابات کنار برود اما نمی‌تواند آرای چندان قاطعی داشته باشد،‌ چرا که بسیاری از شعارهای غلط اقتصادی ایشان را محمود احمدی‌نژاد سوزانده است. همانطور که می‌بینیم اینبار شیخ کروبی به جای شعارهای اقتصادی عوام‌فریبانه به شعارهای تند سیاسی روی آورده است، درست یک روز بعد از آنکه میرحسین وعده جمع کردن گشت‌های ارشاد را داد، کروبی هم اعلام کرد با پیروزی او گشت‌های ارشاد خود به خود جمع می‌شود(!). شیخ که اولین کسی بود که اصطلاح «حکم حکومتی» را وارد گفتمان سیاسی ایران کرد اینروزها دامنه شعارهای تند سیاسی‌اش به سمت بی‌نهایت میل می‌کند! تا آنجا که که پیشنهاد اصلاح چهار ماده از قانون اساسی را داده است. البته همه‌ی این شعارها را باید به فال نیک گرفت اما یک نفر نیست از آقای کروبی بپرسد چرا آن‌زمان که در راس قوه‌ی مقننه بودید این کار را نکردید و حالا که قرار است در کسوت یک مجری باشید شعار قانون‌گذاری می‌دهید؟!
در سوی دیگر سکه اما رقیب قدری در انتظار میرحسین است، رسانه‌ ملی با تمام توان، تبلیغات پر زرق و بر را برای محمود احمدی‌نژاد آغاز کرده است و بساری از شبکه‌های تلویزیونی در پربیننده‌ترین ساعات به پخش برنامه‌های تبلیغاتی مشغولند، اخبار‌های رسمی سیما، به خصوص اخبار ساعت 14 که یکی از پربیننده‌ترین بخشهای خبری است، بخش اعظمی از زمان خود را به محمود‌ احمدی‌نژاد اختصاص داده است. اخبار 20:30 که شاید نام صحیح آن سریال 20:30 باشد در بسیاری از مواقع با بازی هنرمندانه خبرنگارانش به یک فیلم تبلیغاتی خوب برای انتخابات تبدیل می‌شود. البته به همه‌ی اینها باید خیل بزرگ روزنامه‌های دولتی را هم اضافه کرد که با قیمتهای بسیار نازل نسبت به چند روزنامه نیمه‌جان اصلاحات در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
محمود احمدی‌نژاد با این پشتوانه قوی رسانه‌ای در کنفرانس ژنو حاضر می‌شود و طبق معمول از همه‌ی کشورها سخن می‌گوید به جز ایران!
شعارهای تند در انتقاد از اسرائیل را تکرار می‌کند و رئیسان جمهور کشورهای بزرگ در توهینی آشکار به نماینده ایران جلسه را ترک‌ می‌کنند، در واقع از ملت و کشور ایران هزینه می‌شود تا یک خوراک تبلیغاتی مناسب(با استفاده از حس دلسوزی مردم ایران نسبت به مردم مظلوم فلسطین) برای تیم رسانه‌ای احمدی‌نژاد فراهم شود تا با آن موجی ایجاد کند که بتواند در آستانه انتخابات بار دیگر عوام را بر آن سوار کند.
البته محمود‌ احمدی‌نژاد در مورد ایران هم صحبت کرد،‌ ایشان مجدد بر وجود آزادی کامل و مطلق در ایران تاکید کردند.
همه‌ی اینها معادلات سیاسی در ایران را پیچیده‌تر می‌کند،‌ باید 55 روز دیگر صبر کرد تا دید چه کسی فاتح انتخابات دهم خواهد بود.
اصلاح‌طلبان؟‌ یا ادامه‌ی وضع موجود؟
.
پی‌‌نوشت مهم: یک اشتباه فاحشی در متن من رخ داده که عذرخواهی می‌کنم، چیزی که مشخص است اصطلاح حکم حکومتی در ایران قدمتی به اندازه تمدن کشف شده از ایران دارد! یعنی چیزی بیشتر از 4000 هزار سال!‌ پس بدیهی است که جناب کروبی نمی‌تواند خلق کننده این اصطلاح سیاسی باشد، جمله‌ی صحیح این می‌باشد:
» شیخ اولین کسی بود که اصطلاح “حکم حکومتی” را وارد گفتمان سیاسی اصلاح‌طلبان ایران کرد…»
توضیح اینکه بعد از اعتراض نمایندگان مجلس ششم به ردصلاحیت‌های گسترده در انتخابات مجلس هفتم، مهدی کروبی در جمله‌ای تاریخی گفته بودند که به هر حال ««حکم حکومتی» است و باید پیروی کنیم…»
در زمان ریاست آقای کروبی بر مجلس یکبار هم با حکم حکومتی از «اصلاح قانون مطبوعات» جلوگيري به عمل آمد و حالا ایشان می‌گوید حکم حکومتی را نمی‌پذیرم!
عوام فریبی با عوام فریبی فرقی ندارد هرکسی که حرف و عملش فرق کند عوام فریب است
قطعا اگر کروبی در دور دوم با احمدی‌نژاد باشد، به کروبی رای خواهم داد اما این دلیل نمی‌شود که بخواهم در مقابل حقیقت بایستم و بیانش نکنم.

Advertisements

9 دیدگاه »

 1. «محمود احمدی‌نژاد با این پشتوانه قوی رسانه‌ای در کنفرانس ژنو حاضر می‌شود و طبق معمول از همه‌ی کشورها سخن می‌گوید به جز ایران!»
  شما مثل اینکه نمی دانید که موضوع کنفرانس اصلا چی بوده و در مورد آن اظهار فضل می کنید؟!
  می شود بفرمایید، دکتر احمدی نژاد با «موضوع نژادپرستی» در مورد ایران، چه صحبت هایی باید می کرده است؟!!!!!!!!!!!
  یک کم در بهانه تراشی هاست فکر کن!

  دیدگاه توسط داداشی — آوریل 22, 2009 @ 9:33 ب.ظ. | پاسخ

 2. سلام سينا

  جريان طرفداري ابطحي از كروبي چيه؟ اين منو نگران كرده حتا به وضوح ميتونم بگم كه دودلي من و خيلي هاي ديگه رو به دنبال داشته…پس چه بايد كرد!

  دیدگاه توسط خوشه — آوریل 25, 2009 @ 6:27 ب.ظ. | پاسخ

  • سلام ندا؛
   ابطحی عزیز و بزرگوار نظرش این بوده که در این مقطع سمت کروبی رو بگیره، و تحلیل من اینه که بیشتر از اینکه جنبه سیاسی داشته باشه جنبه شخصی داره.
   به هر حال ابطحی یک از هزاران است و بسیاری از بزرگان اصلاحات سمت موسوی را گرفته‌اند.
   هر چه هست به امید پیروزی…

   دیدگاه توسط سینا ر — آوریل 25, 2009 @ 9:27 ب.ظ. | پاسخ

 3. دوست عزیز؛
  مطلبتون رو خوندم. شاید بهتر بود به جای ایراد گرفتن از کروبی بیشتر روی تجمیع آراء روی موسوی کار می‌کردید. به هر حال کروبی زورش همون پنج میلیونی بود که دور پیش بهش رأی دادن و نه بیشتر.
  اگر موسوی بخواد در انتخابات پیروز بشه، باید یه اجماع حداکثری نزدیک به پانزده میلیون رأی رو داشته باشه و یا بیشتر.
  پس با کروبی یا بدون کروبی، ما باید همه‌‌ی تمرکزمون رو روی راه انداختن موجی برای حمایت از مهندس موسوی معطوف کنیم. ضمناً مطلبتون رو برای سایت سپیده دم فرستادم.
  موفق باشید و پیروز.

  دیدگاه توسط میثم الله‌داد — آوریل 27, 2009 @ 10:29 ق.ظ. | پاسخ

 4. اینجا من با هیچی بیشتر از همین صحرای محشرها حال نمی کنم. کی گفته این لینک نظرات برای نظر دادن درباره مطلبه؟ برای من که بیشتر همون صحرای محشره. جایی برای اینکه هرچه می خواهد دل تنگ یا غیر تنگ بریزیم بیرون. فقط از این جمله بیزارم: «وبلاگ قشنگی دارین به منم سر بزنین»!!!

  دیدگاه توسط آزاد — آوریل 27, 2009 @ 6:54 ب.ظ. | پاسخ

 5. تازه فکرش رو بکن میرحسین موسوی کسیه که هم من طرفدارشم هم تو. من و تو با اون همه تفاوتمون! 🙂

  با همه چیزی که توی این نوشته آوردی موافقم حتی ادبیات گفتاریت مثلاً اینکه گفتی رابطه عزتمندانه با امریکا که هم شامل اصل موافقت با رابطه است و هم شامل مخالفت با رابطه ی ذلیلانه که دقیقا بر اساس دیدگاه میرحسینه. فقط اون حمله ی به کروبی برام جالب نبود. به هر حال اگه کروبی بره مرحله دوم اصلاح طلبا به اون رأی می دن با همه اختلافات. و شاید درست نباشه الان بهش حمله کنیم اونم با چیزایی که بیشتر احساس شخصی هستند تا مستند به سند مستدل. کروبی در کل یه خورده رفتارش غلط اندازه. من بیشتر با جو حمایتی که دورش تشکیل شده مشکل دارم و اینکه برام شائبه ی سهم خواهی و قدرت طلبی در خودش داره. به هر حال اینا همه قضاوت هایی هستند بر پایه احساس. گمونم به همون نکات ایجابی این دو تا تکیه کنیم بهتره. وگرنه باید به میرحسین هم گیر بدیم که چرا مثلاً هم سینا طرفدارشه هم آزاد!!!

  دیدگاه توسط آزاد — آوریل 27, 2009 @ 7:02 ب.ظ. | پاسخ

  • آزاد من که فکر نمی‌کنم بین من و تو خیلی تفاوت‌های ریشه‌ای وجود داشته باشه، فقط میشه بگی کدوم حرفهام راجع به کروبی از روی احساس بود و نه مستدل،‌ شاید توضیحی داشته باشم.
   فکر کنم یک تفاوتی در طرفداری من و تو از موسوی باشد، من فک کنم به حمایت از ایشان مجبورم، چون اگر شخصیتی مثل عزت‌الله سحابی در این انتخابات حضور داشت من بدون هیچ تردیدی با تمام توان خدمت ایشان را می‌کردم، هرچند که آنموقع هم برای صداقت میرحسین اعتماد بسیاری قائل بودم

   دیدگاه توسط سینا ر — آوریل 27, 2009 @ 8:16 ب.ظ. | پاسخ

 6. البته منظور من اون نبود چون به نظرم اصلاً سوتی مهمی هم نیست. منظورم بیشتر ورود به حیطه نیت افراد بود که فقط می تونه از روی احساس باشه نه مستدل. مثلاً اینکه من بگم احساس می کنم اطرافیان کروبی سهم و قدرت می خوان و تو بگی کروبی غرضش از 50 هزار تومن گذشته عوام فریبی بوده و غرضش از حرفای تند امروز رأی جمع کردنه اینا نتیجه هاییه که فقط می شه از روی قضاوت ظاهر گرفت و الا نیت واقعی افراد معلوم نیست. چنانچه خیلی ها هم می گن حرف میرحسین درباره گشت ارشاد تبلیغ برای رأی آوردن بوده.
  اما تفاوت های من و تو درسته ریشه ای نیست اما تعیین کننده هست. مثلاً در موقعیتی مثل الان ما تونستیم با هم وحدت نظر پیدا کنیم و من این رو مهمترین ویژگی میرحسین می دونم و بیشتر به همین خاطر طرفدارشم نه مثلاً چون دقیقاً مطابق با ایده آل هامه (گرچه خیلی بهش نزدیکه) اما اگه شرایط عوض بشه ممکنه کاملاً رودر روی هم قرار بگیریم و به جای دیدن شباهت ها فقط تفاوت های همدیگه رو ببینیم و بهش توجه کنیم (و البته این وضعیت تاریکیه برخلاف نظر خیلی ها). اما اینی که گفتی درسته. من اگه خیلی های دیگه هم بودن -این وری یا اون وری- باز به میرحسین رأی می دادم و در حال حاضر کسی رو نمی شناسم که بهتر از اون باشه. طرفداری من از میرحسین از روی رضایته نه اجبار و مثلاً انتخاب بد به جای بدتر.

  دیدگاه توسط آزاد — آوریل 28, 2009 @ 5:34 ب.ظ. | پاسخ

 7. […] این سوالها این باشد، چرا مهدی کروبی نه؟ مهمترین دلیل نوشته قبلی من و اندکی انتقاد از مهدی‌کروبی پاسخ به همین سوال تکراری […]

  بازتاب توسط انتخابات را تحریم کنیم؟ « دلبستگی — آوریل 29, 2009 @ 12:13 ق.ظ. | پاسخ


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی وردپرس.کام.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: