دلبستگی

دسامبر 2, 2008

چرا جامعه بی‌قانون عزیزی‌ها و نیکبخت‌ها را محاکمه نمی‌کند

حال آدم از اين آدم‌های کثیف ورزش و به‌خصوص فوتبال، به‌هم می‌خورد. حال آدم از این جامعه توده‌وار و خواب‌زده به‌هم می‌خورد.
‌هر روز خبر عجیبی می‌شنوی یک روز خدادادعزیزی، حماسه‌ساز ملبورن(!) به‌طور وحشیانه‌ای به قاسم‌محمدی(خبرنگار) حمله می‌کند و خبرنگار بی‌نوا را تا حد مرگ کتک می‌زند، «جامعه» بی‌قانون کاری به خداداد ندارد چرا که آدم معروفی است. خوب معلوم است وقتی «قانون‌جامعه» به دلیل شهرت پشت یک نفر باشد چه خبر خواهد شد، نتیجه‌اش می‌شود که خداداد‌‌ عزیزی بعد از این اقدام وحشیانه که به هیچ‌وجه در شان یک انسان و چه بسا بسیاری از حیوانات هم نیست با غرور خاصی پشت تریبون‌های صدا و سیما قرار می‌گیرد و از اقدام بی‌شرمانه خود، دفاع می‌کند. و معلوم نیست در این صحنه‌ي درگیری نیروهای انتظامی کجا بودند(لابد در حین مبارزه با بدحجابی).
و البته به نظرم قاسم‌محمدی خیلی اشتباه کرد که رضایت داد، با اینکه حکم جلب عزیزی در دستانش بود. چه اشکالی داشت اگر عزیزی مزه زندان را می‌چشید شاید در آنجا واقعا می‌فهمید که «هیچی» نیست.
روز دیگر این فوتبال بی‌حیثیت نیکبحت‌واحدی را به این علت که پر‌‌طرفدار است از مجازاتِ بازیچه قراردادن آبروی تیم‌ملی و ملت ایران معاف می‌کند و مورد بخشش قرار می‌دهد. این برخورد این پیام را به جامعه ساطع می‌کند که «هرکاری دوست داشتی بکن فقط کافی است خوش‌تیپ باشی و خوش لباس. تا دختر، پسرها دوستت داشته باشند!»
روز بعدتری مدیر‌عامل باشگاه پرسپولیس با آن «ژست عوام‌فریبانه همیشگی‌اش» پشت دوربین 90 ظاهر می‌شود و از آزادی مطبوعات ورزشی انتقاد می‌کند و از نامه‌ای به یکی از اربابانش(وزیر ارشاد اسلامی) برای مهار آزادی مطبوعات ورزشی خبر می‌دهد. که به عقیده وی آزادی زیادی‌اش بدرد نمی‌خورد، من باز هم به این فکر می‌افتم که چرا عوام‌فریب‌ها این‌قدر از مطبوعات‌ آزاد می‌ترسند. و البته این فرد همان کسی است که در دفاع از فحش‌های رکیکی که هواداران خشمگین پرسپولیس به مسعود مرادی(داور میدان) پرتاب کرده بودند، گفته بود هر عملی را عکس‌العملی است. البته چند هفته بعد که تیم تحت مدیریت وی نتایج ضعیفی کسب کرد، از سوی تماشگران عکس‌‌العمل‌هایی از عملش را دریافت کرد!‌ البته که تا نتیجه حرف‌هایی که یقین دارم قلب مرادی را خدشه‌دار کرده بود را کامل بگیرد، اندکی دیگر زمان لازم است.
روزگار بدی شده، شده است دوران قهرمانان پوشالی که در فضای لمپنیستی و توده‌واری شدید جامعه شده‌اند قهرمان.‌ کسانی نظیر همین عزیزی، نیکبخت و خیلی از فوتبالیست‌های دیگر، شاید چیزی حدود 90 درصد فوتبالیست‌های لیگ برتری بله از هر 10 نفر 9 نفر! و حتی خیلی از مربیان. در رشته‌های دیگر هم کم نیستند، کسانی همچون حسین‌ رضازاده و علی‌رضا دبیر، خادم ها و خیلی‌های دیگر… . البته هستند معدود هادی ساعی ها که هنوز شرافتشان را حفظ کرده‌اند و… اما.
و اما چقدر جای خالی تختی بزرگ در این عصر خالی است. که زندگی‌اش سرشار است از غرور و عزت و سرفرازی. به راستی اگر تختی در این عصر بود این جامعه «توده» و «سر در لاک» می‌توانست کشفش کند؟ آيا باز هم نیکبخت‌ها و عزیزی‌ها از تختی محبوب‌تر بودند؟ اگر چنین بود چه بهتر که تختی در عصر ما نیست این درد را تحمل کند. این توده‌‌واری و عوام‌زدگی شدید فقط در ورزش نیست، این را در بسیاری موارد دیگر می‌بینیم وقتی آدمی مثل نجف‌زاده(خبرنگار صدا و سیما) که همه شرافتش را فدای یک لقمه نان می‌کند یا فیلم دهنمکی با آن پیشینه‌اش این چنین معروف و محبوب می‌شوند(این‌ها مشت بودند نشانه‌ی خروار) همه نشان از بیماری حاد عوام‌زدگی در جامعه می‌دهد و این‌ها راه را برای شهرت یافتن و محبوبیت لمپن‌ها آماده می‌کند.

Advertisements

20 دیدگاه »

 1. با حرفهات کاملا موافقم ، ولی یک مسئله اینجاست و اینکه همین روزنامه های مظلوم و همین خبرنگاران بی دفاع بودن که به گمان من عوام و لمپن و البته اکثریت لمپن و عوام جامعه که اینجور که من از نوشته شما متوجه شدم 99 درصدی میشن ، فقط برای فروختن چند شماره بیشتر و گرفتن تبلیغ بیشتر از این حضرات غول ساختن ، دست نیافتنی شون کردن و تبدیل به استوره شدن و جالب اینجاست که این آدمها حالا دم دست ترین افرادی که برای کتک زدن و خودی نشون دادن پیدا میکنند همین روزنامه ها و خبر نگارها هستن . بله دنیای عجیبیست! و آدم فکر میکنه اگر امثال تختی امروز بودن همین روزنامه ها و روزنامه نگارهای فرهنگی و معصوم با اونها چه میکردن؟!! بهرحال وقتی با سوژه کردن قهرمانهای کاغذیی مثل امسال خداداد و نیک بخت بشه روزها بلکه ماهها سوژه داشت پس با یک قهرمان واقعی میشه سالها سوژه داشت همونطور که در زمان خود تختی این مسئله رو میشه دید، از انگ ارتباط پنهانی با اشرف گرفته تا خودکشی و….. پس چه خوب بود که تمام ما فقط کمی انسان بودیم و فقط به منافع خودمون فکر نمیکردیم .. پس همه مقصریم که امثال این قهرمانان توخالی و این خبرنگاران و روزنامه نگاران هنوز هستن و روز به روز بیشتر میشن وچه جالب گفتی از هر 10تا 9تا بله کاملا موافقم ولی این قضیه برای روزنامه ها و خبرنگارها هم صدق میکنه.
  یاحق

  دیدگاه توسط cc — دسامبر 2, 2008 @ 1:30 ق.ظ. | پاسخ

 2. آقا، فوتبال ما کی اين‌جوری بود؟ از وقتی اين قطبی آمريکايی اومد ايران با خودش يه فرهنگ مخرب اورد که متاسفانه رو بازيکنان بااخلاقی مثل عزيزی و نيکبخت هم تاثير گذاشته. وگرنه شما کی از اين دو نفر و بقيه بچه‌های فوتباليست بی‌ادبی و بی‌نزاکتی ديدی؟ خدايی قبل از اين‌که قطبي بياد و از کلمات زشتی مثل حيوان و کريزی و داگ‌هاوس استفاده کنه ، کی تو اين فوتبال حرف بد ميزد؟ از وقتی قطبی اومد و با اين دوکارمو و مارکو بنگاه دلالی راه انداخت- مهم نيست که اثبات نشده. مهم اينه که ما همه اين موضوع رو قبول کرديم- کی تو اين فوتبال پول به جيب ميزد و دلالی ميکرد؟همه‌اش تقصيره قطبيه. همه‌اش تقصير فرهنگ مخرب آمريکاست. همش تقصير اين ناتوهای فرهنگيه. حالا بيخودی گير دادن که خداداد بايد از فوتبال محو بشه. نه آقاجان! خداداد کارش درست بود که زد خبرنگاره رو . علی دايی هم که پليس امارات رو سرويس کرد ، دمش گرم. اونی که بايد از فوتبال محو بشه و يه کمی هم شده ، ناتوی فرهنگی دشمن افشين قطبيه.

  دیدگاه توسط hamed — دسامبر 2, 2008 @ 4:07 ق.ظ. | پاسخ

 3. سلام

  به مطلب خیلی خوبی اشاره کردید. من هم با شما هم عقیده هستم . به نظر بنده توی این مملکت نه تنها برای آقازاده ها قانونی وجود ندارد و هیچ قانونی در مورد آنها اجرا نمی شود، در مورد افراد مشهور و سر شناس هم هیچ قانونی اجرا نمی شود.
  شاید تا بحال در مورد ایجاد خانه های فساد و فحشا توسط بسیاری از بازیکنان مثل مجتبی محرمی یا مجاهد خضیراوی شنیده باشی اونها چی شدند؟؟؟ یا در مورد دستگیری بسیاری از بازیگران وهنرمندان در پارتی ها یا مجالی از این دست شنیده باشید !! البته من به اینکه شرکت توی یه مهمانی مختلط به همراه صرف مشروب و رقص و اواز، جرم است یا نه اصلا کار ندارم ولی بحث من اینجاست که چرا اگه یه فرد عادی این کار بکنه بدون ردخور، شلاق یا زندان و حتی در مورد خانه فساد اعدام در انتظار او است … ولی چرا اگه بازیکنان استقلال توی یک پارتی شرکت کنند هیچ کس به آنها چیزی نمی گوید…. واقعاً این درد جامعه ما است.. جاعه به ظاهر اسلامی که حتی برای افرادی همچون مجتبی محرمی ها، خضیراوی ها، عابد زاده ها، نیکبختها نمی تواند تصمیم گیری نماید….

  بعد می آیند می گویند حکومت علوی….. حکومت عثمان را به ما دارند تحویل می دهند ولی اسم انرا گذاشته اند علوی، اونهم با یک علی قلابی

  دیدگاه توسط شهاب — دسامبر 2, 2008 @ 7:12 ق.ظ. | پاسخ

 4. در مورد نجف زاده گل گفتي …به حدي از خودم بدم مي آيد كه مي بينم هم نسل اين شرف فروخته هستم .يا مطالبي كه در مورد رشيد پور و امثالهم ميشنوم.
  اما خداداد را مردم تبديل به اين موجود افسار گسيخته كردند .يك جوان شهرستاني با يك گل (البته سرنوشت ساز هنوز هم اين گل خيلي چيزها را برايم زنده ميكند)تبديل به غزال تيز پا ميكنيم و بعدش ولش ميكنيم تو يه مافياي كثيف ورزش خب اين آدم از جكي چان ايراني ما يه دو دره باز شارلاطان ميسازه كه با اون چيزي كه تو ذهن ما بود خيلي فاصله دارد و عريان شدن اين چهره خيلي تو ذوق ميزنه …البته سيستم هم بدش نمي آيد از اين نخبه كشي چون تجربه تختي را دارد و نمي خواهد از يك چهره محبوب كسي بوجود بيايد كه افسار مردم را دستش بگيرد.بله آفرين به شرف ساعي

  دیدگاه توسط sahand ` — دسامبر 2, 2008 @ 7:20 ق.ظ. | پاسخ

 5. چرا ما ها عادت کردیم عقده هایمان را در قضاوتمان دخالت دهیم .چون خداداد به ما بی محلی می کنه بلافاصله بر علیه او سینه چاک می کنیم .چرا قاسم محمدی را محکوم نمی کنیم .او که خودش را به موش مردگی زده و معلوم نیست چه کسانی پشت پرده برای خراب کردن خداداد، قاسم محمدی را حمایت میکنند . کدام یک از شماها از نزدیک قاسم محمدی را می شناسید ؟که این همه حمایتش می کنید .

  دیدگاه توسط ناشناس — دسامبر 2, 2008 @ 7:23 ق.ظ. | پاسخ

 6. آقا من با شما كاملاً موافقم. ولي از حرفهاي اين آقا حامد خوشم نيومد. اين خونه از پاي بست ويرانه است. محرمي رو يادت رفته. جام ملت هاي 2000 آسيا و حرفهاي پشت سر بازيكنا.
  دعواي دربي رو يادت رفته كه بازيكنا به جون هم افتادن. همه چيز رو نمي شه انداخت گردن يك نفر.

  دیدگاه توسط دلير — دسامبر 2, 2008 @ 7:33 ق.ظ. | پاسخ

 7. دم خداداد گرم انشائ الله که این مردک بی ابرو شود

  دیدگاه توسط ناشناس — دسامبر 2, 2008 @ 7:53 ق.ظ. | پاسخ

 8. سلام
  آقاي نيكبخت به نظر من هيچ كار خلافي انجام ندادند اگر هم دادند حكمشان را صادر نمودند . آقاي علي دايي از آقاي نيكبخت حلاليت طلبيدند كه تشريف بردند حج تمتتع . به نظر من ايشان خيلي داره خوش به حالشان مي شودهر كس از ايشان دفاع مي كنه خيلي با حاله . آقاي دايي و عزيزي يادشان رفته كه چي بودند و چي شدند تيم ملي را چه كسي به جام جهاني برد عزيزي . پس چرااين كار را انجام داد . اين دو نفر خودشان را گم كردند . البته آقاي دايي بيشتر .
  آقايي علي دايي كمي خاكي باش و با دوستان دوره تيم مليت درست برخورد كن .
  من به شخصه از آقاي نيكبخت حمايت مي كنم از نظر اخلاقي ايشان درجه يك هستند

  دیدگاه توسط محفوظ — دسامبر 2, 2008 @ 8:15 ق.ظ. | پاسخ

 9. در جواب آقاي حامد . كه اقاي قطبي هچ هم بي ادب نيستند اين آقاي قطبي كاملاً مرد منطقي هستند . ايشان سيد هستند احترام به ايشان بگذاريد

  دیدگاه توسط محفوظ — دسامبر 2, 2008 @ 8:19 ق.ظ. | پاسخ

 10. این بحث فقط مربوط به حیطه ورزش نیست. نمونه بارز جناب آقای کردان. به نظر شما جعل مدرک جرم نیست؟ نمیدونم ولی تو آبادی ما که جرمه
  مردک ازش تقدیر هم کردن. کجایی اسلام که ببینی چی بو دی و چی شدی؟!

  دیدگاه توسط Lucifer — دسامبر 2, 2008 @ 8:29 ق.ظ. | پاسخ

 11. اینا همش فیلمه واسه مظلوم نمایی
  وگرنه خدادادو علی پروین و اینا آدمی نیستند که بزنند و بگن ما نزدیم همانطور که قبلا» هزارتا کار (مجاز و غیر مجاز و …) کردند و گفتنتد باز هم می کنیم …

  دیدگاه توسط esmail — دسامبر 2, 2008 @ 10:15 ق.ظ. | پاسخ

 12. سلام.
  به نظرم نوشته دوستمون آقا حامد برای بعضی دوستان دیگه بد جا افتاده. ایشون داره با طعنه و کنایه مقصودشو بیان می کنه.
  به هر حال فضای اخلاقی جامعه ما متاسفانه روز به روز خرابتر و آشفته تر میشه و نتایجشو تو همه زمینه ها (سیاست، اقتصاد، فرهنگ، ورزش و …) میبینیم. وظیفه همه ماها اینه که با عملکرد خودمون و با آگاهی دادن به اطرافیانمون مانع چهره شدن افراد اینگونه شده و ماهیت واقعیشونو نشون بدیم.

  دیدگاه توسط احمد — دسامبر 2, 2008 @ 10:35 ق.ظ. | پاسخ

 13. در جواب حامد، شما معلوم الحال هستید آقای حامد، اگه واقعا با طعنه و کنایه صحبت می کنید که هیچی، اگر نه که واقعا بی فرهنگ هستید

  دیدگاه توسط علی — دسامبر 2, 2008 @ 10:52 ق.ظ. | پاسخ

 14. من کاری به مصطفوی ندارم. اما این حرفش درست است. هیچ کشوری این همه روزنامه و مجله ورزی ندارد. در ایران, رسانه ی سیاسی کم داریم؛ خیلی کم. آزادی در سیاست خیلی کم است اما در ورزش افراط شده است. در کشورهای اروپایی نصف این مطبوعات ورزشی هم نیست. هرچی در سیاست آزادی محدود است در ورزش بی حساب و کتاب و فله ای است سینا جان

  دیدگاه توسط هادی — دسامبر 2, 2008 @ 11:48 ق.ظ. | پاسخ

 15. اصلاح: اینهمه روزنامه و مجله ورزشی…

  دیدگاه توسط هادی — دسامبر 2, 2008 @ 11:49 ق.ظ. | پاسخ

 16. من تا حالا کلی خبر درباره همین واقعه تآسف انگیز خواندم 2 نکته به ذهنم رسید که گفتم بهتره حتما عرض کنم:
  1: برام جالب ملت شریف ایران همه قاضی های مجربی شدن و دادشون در امده حتی قبل از رای کمیته انظباطی.
  2: داشتم فکر می کردم حالا که ایران این پتانسیل را دارد که یکدفعه این همه فعال حقوق بشری در ارز چند روز سبز بشه. پس چرا وقتی خبر تجاوز به یک دختر دانشجو توسط حراست دانشگاه و خود کشی وی پخش میشود یا قتل زندانی های سیاسی و… و نه یک بار نه دو بار بلکه … اتفاق می افتد همه میفر مایند وای چه بد شد.و حتی بد تر پخش کلیپ های تجاوز باعث کنجکاوی همه شده ولذت نیز میبرند از دیدنش…این است درد من و تو نه کتک کاری جلوی دور بینها!

  دیدگاه توسط پیام — دسامبر 2, 2008 @ 1:57 ب.ظ. | پاسخ

 17. باز دم احمد گرم که کنايه خيلی خيلی واضح مطلب من رو گرفت و ما رو کمی به زندگی اميدوار کرد! البته من فکر نمی‌کنم در آدم حسابي بودن کسی مثل قطبی ، سيد بودن تاثيری داشته باشه. – اصولا خيلی‌ها سيد هستن اما آدم حسابی… چه عرض کنم!- اما کنايه من واضح بود که به اهالی اين فوتباله. فقط بررسی رفتار رئيس کميته انضباطی با قطبی و عزيزی نشون دهنده سطح و فهم اين فوتباله. همين جناب شريفی رئيس کميته انضباطی با قطبی مثل قاتل‌ها و جانی‌ها رفتار ميکرد اما درباره عزيزی ديديم که يهو رافت اسلامی‌اش قلنبه زد بيرون. در هر صورت مطمئن باشيد برای عزيزی مشکلی پيش نمی‌آمد. همون‌طور که چند سال پيش علی دايی يه عکاس رو زير مشت و لگد گرفت و هيچکی بهش نگفت که بالای چشمش چه خبره. من فقط نگران اون خبرنگارم که طی اين ماجرا و با اين حالت وقيحانه و حق به جانبی که عزيزی به خودش گرفته، محکوم نشه. که با توجه به مسائل جاری در مملکت بعيد نيست. بالاخره اين آقای شريفی يک قاضی مرتضوی هست در اندازه کوچيک‌تر و ازش دادن حکم عجيب و غريب بعيد نيست.

  دیدگاه توسط hamed — دسامبر 2, 2008 @ 2:21 ب.ظ. | پاسخ

 18. به نظرم نه نيكبخت و نه خداداد آدماي درست و حسابي هستند و كاملاً بي فرهنگند ولي در مورد دائي بي انصافي است كه حرفهاي نادرست بزنيم. بالاخره در بين اين سه نفر دائي بيشتر از همه مخالف داره البته بهتر است بگيم بدخواه
  ولي با اين حال هر انگي مي زنند خدا جوابشان را مي ده و دائي سربلند تر از هميشه ميشه

  دیدگاه توسط ph — دسامبر 2, 2008 @ 2:53 ب.ظ. | پاسخ

 19. واقعا همین جوری هستش، تو جامعه ای که قاون توش نباشه، تو جامعه ای که همه اشک تمساح میریزن، ت جامعه ای که همه چیز با دورویی و دو بهم زنی سر هم میا ، تو جامعه ای که همه و همه و همه زیستن می کنند تا ساقط کنند دیگران رو هیچ چیز…

  دیدگاه توسط amin — دسامبر 4, 2008 @ 6:03 ب.ظ. | پاسخ

 20. خفه شو …………عوضی
  حال من از توی الاق به هم می خوره…
  اخه تو ادمی ؟؟؟

  دیدگاه توسط رامین — نوامبر 10, 2009 @ 7:37 ب.ظ. | پاسخ


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی وردپرس.کام.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: