دلبستگی

نوامبر 28, 2008

مسموميت غذايي گسترده در دانشگاه شيراز

غذاي مسموم سلف‌سرويس دانشگاه‌شیراز باعث مسمويت شديد دانشجويان اين دانشگاه شده است. گفتني طي روزهاي اخير بيش از 100 دانشجو به مرکز درمانی دانشگاه مراجعه كرده‌اند، این در حالی است که بسیاری از مسموم شدگان به مراکز پزشکی دیگر رجوع می‌کنند و به هیچ وجه آمار دقیقی از مسموم‌شدگان وجود ندارد. این اولین‌باری نیست که سهل‌انگاری مسئولین دانشگاههای کشور سلامت جسم و روح دانشجویان را به خطر انداخته است، شاید ضروری است جناب احمدی‌نژاد که ادعای نجات مردم ستمدیده جهان را دارد اندکی هم به فکر سلامت فرزندان ستمدیده این مرز‌و‌‌بوم باشد که بدون هیچ چشم داشتی از نظام، تنها به فکر کسب علمند و گرفتن یک وعده غذای «سالم» که حق‌شان است. چه میدانم، شاید تهیه غذایی که آدم را نکشد انتظار زیادی باشد که دانشجویان از مسئولان دانشگاه داشته باشند.
امیدوارم حداقل این یک‌بار برخورد مناسبی با خاطیان صورت گیرد، تا تسکینی باشد بر این شکنجه روحی و جسمی که این چند روزه بچه های بیگناه دانشگاه شیراز تحمل کردند. گزارش خبرنامه دانشگاه امیرکبیر را در این رابطه در زیر بخوانید لازم به ذکر است که همه‌ي لینکهای مرتبط با این خبر فیلتر است و هیچ خبرگزاری رسمی تا لحظه ارسال این پست خبر را منعکس نکرده است!
تجمع دانشجویان دانشگاه شیراز در پی مسمویت بیش از صد دانشجوخبرنامه امیرکبیر: پس از آنکه در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه بیش از صد نفر از دانشجویان دانشگاه‌شیراز در اثر استفاده از غذای دانشگاه مسموم شدند عصر روز گذشته (چهارشنبه)دانشجویان دانشگاه شیراز در اعتراض به این مساله و سایر مشکلات دانشگاه، در سلف مرکزی دانشگاه تجمع کردند.
گرچه آمار درستی از تعداد مسمومین در دست نیست اما دانشجویان در مراجعه به نزدیکترین مرکز درمانی به خوابگاه دانشگاه(بیمارستان نمازی) پی برده‌اند که بیش از صد نفر در اثر استفاده از غذای دانشگاه مسموم و به درمانگاه مراجعه کرده‌اند که متاسفانه حال تعدادی از آن ها در وضعیت نامناسبی قرار دارد و دچار اسهال خونی شده اند.
در ابتدای تجمع دیروز، دانشجویان که تعدادشان به ۲۰۰ نفر می رسید و از اتفاقات رخ داده و عدم پاسخگویی مسئولین دانشگاه به شدت عصبانی بودند از خوردن غذا خودداری کردند و ظرف های غذا و میز و صندلی های سلف را به زمین کوبیدند و با سر دادن شعارهایی اعتراضات خود را بیان کردند. پس از گذشت حدود نیم ساعت از آغاز تجمع دکتر کارپرورفر معاون دانشجویی دانشگاه وارد جمع دانشجویان شد، اما نکته جالب این بود که همچون همیشه کارپرورفر همراه با تعدادی از دانشجویان بسیجی و شبه امنیتی که محافظ و بادیگارد او به شمار می روند در میان دانشجویان حاضر شد که این مساله با اعتراض دانشجویان همراه بود. کارپرورفر رئیس کمیته انضباطی دانشگاه و از عوامل اصلی برخوردهای اخیر با فعالین سیاسی- دانشجویی دانشگاه شیراز است که با دادن امتیازهای مختلف به دانشجویان بسیجی و شبه امنیتی به سختی از سوی آنها تحت حمایت است.
با حضور کارپرورفر دانشجویان با سر دادن شعارهایی همچون « کارپرور بی عرضه استعفا، استعفا»، «دانشجو می میرد ذلت نمی پذیرد» و «کارپرور، کارپرور، استعفا استعفا » خواستار استعفای او شدند.
در ادامه کارپرور تحت حمایت نیروهای بسیجی که از لحظه حضور او مداوم بر تعدادشان افزوده می شد، توانست در میان دانشجویان قرار گیرد و با آنها صحبت کند. او با ویروسی خواندن بیماری و رفع مسئولیت از خود اعلام کرد که غذای دانشگاه هیچ مشکلی نداشته که این مساله باعث اعتراض شدید دانشجویان شد و تعدادی از آنها با نشان دادن گواهی های پزشکی که در آن بیماری دانشجویان مسمومیت غذایی شدید ذکر شده بود دروغگویی کارپرورفر را اثبات کردند و خواستار پاسخگویی و استعفای او شدند.
در حالی که هر لحظه بر تعداد دانشجویان افزوده می شد و دانشجویان مصرانه خواستار استعفای او بودند تعدادی از همان دانشجویان بسیجی و محافظین او با حمله به سایر دانشجویان و ایجاد سر و صدا و زد و خورد باعث درگیری بین دانشجویان شدند. در این میان یکی از دانشجویان بسیجی به نام کریمی که سابقه ای طولانی در حمایت از مسئولان دانشگاه و برخورد با دانشجویان معترض در جریان تجمعات قبلی دانشگاه شیراز دارد با درخواست برکناری پیمانکار غذا مسئولیت را از کارپرورفر سلب و از او حمایت کرد که این مساله با اعتراض شدید دانشجویان همراه شد. به گزاش خبرنامه امیرکبیر، یکی از دانشجوین معترض در مخالفت با این سخنان اعلام کرد که کارپرورفر باید استعفا دهد، در غیر اینصورت دانشجویان معترض رسما در دادگاه از او شکایت خواهند کرد که این صحبت ها به شدت مورد تشویق قرار گرفت.سرانجام پس از رد و بدل شدن صحبت های زیادی بین دانشجویان و کارپرورفر، دانشجویان اعلام کردند که هرگز از درخواست خود منصرف نخواهند شد و در روزهای آینده به تجمع خود ادامه خواهند داد.

Advertisements

7 دیدگاه »

 1. بی طرفیت منو کشته!!!!!!راستی اون روز که غذا مسموم بوده، دانشجویان بسیجی غذا نخوردند؟! میتونید ادعا کنید این یک طرح امنیتی بسیج جهت نابود کردن ریشه ی دانشجویان آزادیخواهه! یا اصلا بگین با دستور مستقیم رییس جمهور این کار رو کردن! قصه ی کاه و کوه رو که نیاز نیست برات تعریف کنم؟
  .
  دلبستگي: من كي ادعاي بي طرفي كردم؟ اتفاقا من كاملا «طرفدار» ستم ديده ها هستم…
  در ضمن دوست عزيز نمي‌شود که هر غلطی کرد و بعد گفت اشتباه شده!‌ اگر خدای نکرده زبانم لال یکی از این بچه‌ها توانش کم بود و ویروس او را از پا می‌انداخت می‌شد با یک ببخشید همه چیز را خاتمه یافته قلمداد کرد و گفت اشتباه بود بزرگ نمایی نکنیم! واقعا مردن انسان‌ها بزرگ نمایی است؟‌ از شما که ادعای بی‌طرفی دارید واقعا بعید است این حرفها، چرا فکر می‌کنید مجبورید همه‌ي کارهای نظام را توجیه کنید؟‌ چه نصیبتان می‌شود؟

  دیدگاه توسط tarnamaa — نوامبر 29, 2008 @ 9:23 ق.ظ. | پاسخ

 2. سلام
  خیلی محترمانه خدمتتان عرض کنم، برای سلامتی خودتان هم که شده و برای آنکه فردا، هر چیزی را توهم آمیز و به صورت دلخواه و غیرواقعی نبینید، کمتر چخان کنید
  اثر سو روانی کدب گویی شدید، از تلقین مطالب غیرواقعی هم بیشتر است
  .
  دلبستگي: يعني الان گفتي اين خبر دروغه؟ منظورت همين بود؟ مطمئني سالمي؟!

  دیدگاه توسط بلاگ — نوامبر 29, 2008 @ 12:52 ب.ظ. | پاسخ

 3. در دانشگاه شیراز همیشه شاهد این مسایل هستیم.
  هیچ کس هم جواب گو نیست!طبق معمول

  دیدگاه توسط greenwoodsi — نوامبر 29, 2008 @ 1:59 ب.ظ. | پاسخ

 4. بسیج اینجور مواقع غذاش جداست.
  من فقط آرزو میکنم دانشجوهایی که در این ماجرا مسموم شدند به علت تشویش اذهان عمومی به زندان اوین نیافتند!
  .
  دلبستگي: نه آريوي عزيز من فكر نمي كنم كه غذاي بسيج جدا باشه، شايدم تو اين حرف رو به شوخي زدي اما ممكنه برخي فكر كنند كه حرفت اين هست كه اين كار عمدي صورت گرفته، اما به نظر من اشتباهي رخ داده است و البته هر اشتباهي هم تاواني دارد و از آنجاييكه اين اشتباه مي توانست به كشته شدن عده اي دانشجو منتهي شود حداقلش اين است كه رئيس دانشگاه و معاونين اخراج شوند و تا آخر عمر از گرفتن سمت هاي مديريتي محروم شوند تا همه بفهمند هر اشتباهي تاواني دارد

  دیدگاه توسط آریو — نوامبر 29, 2008 @ 5:09 ب.ظ. | پاسخ

 5. آقا جانانی که میگین این قضایا کذب و دروغ هست.جمع کنین کاسه کوزتون رو!من خودم تو این قضیه مسموم شدم و عفونت رودوی گرفتم و تو این چند روزه انقدر درد کشیدم که چندین بار آرزوی مرگ کردم و خود عزرائیل اومد جلو چشمم!اتفاقا من جز اون دسته هستم که شیراز زندگی میکنم و خوابگاهی هم نیستم و به بیمارستان نمازی هم مراجعه نکردم.یعنی جز هیچ کدوم از این آمار نیستم. بیمارستان دنا بستری بودم و گواهی پزشکی دارم که دلیل بیماری هم عفونت رودوی ذکر شده.اگه خواسنیم اسم و فامیل و رشته و شماره دانشجویی هم میدم که نگین کذب و دروغه! تا کی میخواین هر خبر ساده ای رو مخالفت با نظام و شخص شخیص احمدی نژاد تفسیر کنین.آقا جان مسمومیت غذایی به خاطر سهل انگاری مسئولین داخلی دانشگاه شیراز هست و یکی هم باید جوابگوی ما باشه و یکی باید به خاطر این فاجعه ای که رخ داده توبیخ بشه.اگه غیر از این بشه اون وقت هست که میریم یقه ی نظام و رئیس جمهور رو میچسبیم و میگیم دولتت ناکارآمد و غیرپاسخگو هست.
  حالا من خودم به درک!چون هزار نفر بودن که مثل پروانه دورم بچرخن و ازم مواظبت کنن.یه کم درک داشته باشیم و حال اون دانشجوی بدبختی که دور از خونه هست و تو این خوابگاه های کثافت خونه ی «ارم» (از نظر بهداشتی) زندگی میکنه و پول کافی هم نداره و کسی هم نیست ازش مراقبت کنه باشیم!
  به خدا دانشجو عزیز مادر پدرشه و دلیل دانشجو شدنش هم به خدا مخالفت با نظام و براندازی رژیم نیست.اومده درس بخونه بلکه بتونه یه کاری بعدا واسه خودش دست و پا کنه(هر چند تخیلی باشه فکرش!)
  آیا کسی هست این حرف ها رو بفهمه؟!
  اگه کسی هست تورو خدا نظر بدین.دارم آتیش میگیرم از عصبانیت!

  دیدگاه توسط مهسا — نوامبر 29, 2008 @ 5:28 ب.ظ. | پاسخ

 6. ا وا

  دیدگاه توسط ... — نوامبر 30, 2008 @ 11:53 ق.ظ. | پاسخ

 7. آهاي ملت(ي كه ميگيد اين حرفا دروغه)! غذاي سلف دانشگاه شيراز همينطوريش به اندازه ي كافي افتضاح هست كه هفته اي يه بار يه كرور دانشجو رو راهي بيمارستان كنه، اونم به خاطر درد معده و ورم معده و زخم معده و كلي مشكلات معده اي و روده اي و گوارشي و…. (چارتا نقطه گذاشتم برا تاكيد). تازه اون دانشجوهايي هم كه جون سالم به در مي برن حتما هزار تا كوفت و درد نامرئي مي گيرن(يعني به طور خودكار هپاتيت الف تا ي رو ميگيريم، چه علائم بروز كنه چه به ظاهر سالم باشي). شما هم لطف كنين از بالا طاقچه نظر ندين، *ما* دانشجوي دانشگاه شيرازيم شما چي ميگين؟! ما دانشگاه شيراز قبول شديم كه لا اقل بگيم توي دانشگاه خوب و با امكانات خوبي درس ميخونيم(البته ازبيرون اينطور فك مي كرديم). بيماري نداريم راه بيفتيم الكي شايعه پراكني كنيم كه! حالا يه ذره از غذاهاي سلف دانشگاه براتون بگم كه ميگن از خيلي جاهاي ديگه بهتره!!! اصلا از ته ديگاش كه مثه آجر و برنجايي كه انگار لگد خورده و با اعتماد به نفس تمام بهش ميگن استانبولي و … حرف نمي زنم فقط همين قد ميگم كه كافيه بذاري اين غذا يه ربع بمونه و بعد از اون يه بوي افتضاحي ميده كه صد رحمت به بوي آشغال گنديده!
  حالا درسته ژتون هفتگي ارزون پامون ميفته ولي دليل نميشه كه غذاي مسموم يا مونده(مواد اوليه اكثر اوقات مونده است) بهمون بدن كه.
  منم چنتايي ميشناسم كه مسموم شده باشن و اين خبر باشكوه رو هم اعلام كنم كه هم فلتيم تو خوابگاه، با چشاي خودش يه سوسك خوشگل ماماني تو غذا ديده بوده. مهساي طفلي هم ديروز صبح با اون حالش خودشو به زحمت رسوند سر كلاس و ما درست نصف وقت كلاس رو با استاد درباره ي اين موضوع حرف مي زديم. اميدوارم اين جرينات به خير بگذره.

  از سينا به خاطر پست خيلي خوبشون تشكر مي كنم. 🙂
  خيلي لازم داشتم اين حرفا رو يه جايي بگم!

  دیدگاه توسط صابره — دسامبر 1, 2008 @ 9:32 ق.ظ. | پاسخ


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی وردپرس.کام.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: