دلبستگی

سپتامبر 14, 2007

باران کوثری عزیز همه ما مقصریم، ما را ببخش

Filed under: زنان,سینما،تلویزیون — سینا ر @ 1:54 ب.ظ.

باران
باران بهترین بود. هرکس تنها چند سکانس از خون بازی را دیده باشد براحتی این قضیه را درک میکند. در دوران افول سینمای ایران هنوز ستارگانی هستند که باعث مباهات سینمای ورشکسته ما شوند هنوز سینمای ما سر بلند می کند چون «باران ها» را دارد. باران از نسل ما می آید و ستاره می شود و اینها هستند که باعث می شود استاد «تارخ» آینده سینمای ما روشن می بیند.
از شکیبایی و پرستویی و مشایخی حرفی نمیزنم چرا که آنها ماموریتشان تمام شده است و حالا وقت استادی اشان است.
دیروز شبکه ی دوم سیما داشت برنامه ی جشن خانه ی سینما را نشان میداد ما هم با ذوق و شوق فراوان نشستیم تا هنرمندانمان را ببینیم و کلی تحسینشان کنیم. یکی یکی اساتید آمدند چند کلمه ای گفتند تا نوبت به باران کوثری رسید و البته ترانه علیدوستی و بقیه بازیگران زن. صحنه ی تکان دهنده ای بود! دوربینها با وقاحت تمام به آنها نزدیک نمی شدند. آری به همین راحتی و به همین گستاخی. مردم حق نداشتند درخشش تندیس را در دست ستاره هایشان ببینند تنها به جرم زن بودن آنها. تنها به جرم آنکه از نسل «خودی» ها نبودند.

چه کسی این حق را دارد که باران و ترانه را سانسور کند چه کسی این حق را به آنها داده است با کدام مجوز؟ کدام مکتب و کدام مذهب و کدام قانون این حق را به آنها داده است؟باور کنید همه ی ما مقصریم من و تو! ما که ادعای روشنفکریمان گوش فلک را کر کرده است! اصلا چرا اجازه فیلمبرداری به دوربینهای سیما داده می شود؟ یعنی آنهمه آدم روشنفکر که آنجا هستند با اینکه این بی ادبی ها بارها تکرار شده نمی توانند جلوی تکرار آن را بگیرند؟
من به نوبه ی خودم از هنرمندان کشورم معذرت می خواهم و شرمنده هستم،آنقدر که نمیتوانم سر بلند کنم. بارها صحنه های سانسور هنرمندان کشورمان را از رسانه ی ملی(!) دیده ایم و خم به ابرو نیاورده ایم آنهم در عصری که به مدد تکنولوژی جزء به جزء بدن هنرمندان هالیوودی را در کشورمان از بچه 11 ساله تا پیرمرد 70 ساله روزی چند بار مرور می کنند! و اما وقتی به هنرمند کشورشان می رسد حق دیدن سیمایش را هم ندارند چون گمراه می شوند! کدام منطق مسخره و استدلال بی خرد پشت آن نهفته است؟ چرا جرات گفتنش را ندارید؟.. حداقل کاش فقط مشکلتان با روسری و بود آرایش! کاش اندکی صداقت داشتید..
روزی که پگاه آهنگرانی عزیز سر لوکیشن به خاطر پاره شدن طناب پوسیده و سقوط از ارتفاع، 6 ماه استراحت مطلق می گیرد هیچکس چیزی نمی گوید اما وقتی برای یک کمک فیلمبردار متاسفانه اتفاق بدی می افتد یک گزارش ویژه در 20:30 به آن اختصاص می دهند. شاید جرم پگاه این بود که در انتخابات ریاست جمهوری عضو ستاد معین بود!

Advertisements

12 دیدگاه »

 1. سینا جان جواب مفصلت رو خوندم مرسی از توجه و دقت نظرت.
  دیروز یکی از مصاحبه های قدیمی هدیه تهرانی رو می خوندم خیلی جالب بود مصاحبه کننده در مورد اینکه تو ایران درمورد شرکت سینماگران در تبلیغات حساسیت بیجا وجود داره پرسیده بود و هدیه جواب خوبی داده بود. گفت روشنفکرترین هنرمندان دنیا مثل وودی آلن هم در تبلیغات بازرگانی شرکت می کنند و این مساله ای پذیرفته شده است بحث به اینجا رسید که این اگر در ایران مجاز است فقط برای مرد هاست. هدیه همین تناقضی را مطرح کرد که در تبلیغات از چهره ی زن استفاده می شود اما این زن هنرمند و سینماگر نباید باشد!!! دوربین تلویزیون هم همین کار رو داره می کنه. سینما واقعا مظلومه.

  دیدگاه توسط آزاد — سپتامبر 14, 2007 @ 5:35 ب.ظ. | پاسخ

 2. با درود و تاسف….این چنین رسانه ای نمینواند ملی باشد

  دیدگاه توسط شهر من رشت — سپتامبر 14, 2007 @ 10:59 ب.ظ. | پاسخ

 3. بعضي چيزها هرچقدر هم كه تكرار بشه باز هم تازگيش را از دست نمي ده و حالت عادي به خودش نمي گيره.اين برنامه را نديدم. ولي مي دونم ديدن مراسم جايزه دادن به خانم ها از تلويزيون چه حسي به آدم ميده.
  اصلا بحث سانسور از ابتدا از طرف كساني مطرح شده كه براي انسانهاي ديگر قدرت تشخيص درست و در واقع عقل كافي را قائل نيستند. و فكر مي كنند مردم عوام كالانعام هستند و بايد كتابهايي را كه مي خونند، خبرهايي را كه مي شنوند، تصاوير را كه مي بينند و … را برايشان تجويز كرد.
  خوب متاسفانه در جامعه ما و به خصوص رسانه صدا و سيما براي قدرت تفكر و انديشه انسانها ارزشي قائل نيستند و همه نگراني انحراف و خارج شدن جوانان از دين مبين را دارند! به جاي اين همه سال سانسور و جزم انديشي چقدر مي شد فرهنگ سازي كرد. جقدر! اما ما سالهاست كه همچنان در جا مي زنيم. سرمان را كرده ايم زير برف و خيال نداريم دور و برمان را نگاهي بكنيم

  دیدگاه توسط منصوره — سپتامبر 16, 2007 @ 7:10 ق.ظ. | پاسخ

 4. انقدر این مسائل تکرار شده که دیگه حتی به چشممون در اون حد که باید زشت و زننده نمی یاد.دیگه عادت کردیم چهره ها رو نبینیم، آلات موسیقی رو نبینیم، صدای زن نشنویم و…
  دو هفته پیش رفته بودم کنسرت علیزاده، باور نمی کنی از شنیدن صدای یک زن واقعا به وجد اومده بودم و شدیدا تعجب کرده بودم که چجوری اجازه دادن این کنسرت برگزار بشه.بعد تو دلم با خودم گفتم خاک بر سر ما، هر روز صدای هزارتا زن رو از ماهواره و ضبط و .. می شنویم ولی نمی تونیم صدای زنی رو که داره به زبان خودمون آواز سنتی می خونه بشنویم.
  این عادت کثیفی که مارو دادن خیلی بده، به تمامی این پستی ها عادت کردیم.ما که کلا ملت توسری خوری هستیم و هر کس هر چی خواسته در طول تاریخ به سرمون آورده، الانم که دیگه …

  دیدگاه توسط شیدا — سپتامبر 16, 2007 @ 8:24 ق.ظ. | پاسخ

 5. کاملا موافقم که صدا و سیما اجازه چنین کاری را نداشت و ندارد. اما معتقدم باران کوثری هم لباس پوشیدن بلد نیست(در جشنواره هم ثابت کرد):) ضمنا، در پاسخ به سوال شما، من نویسنده سایت محله مان هم نیستم چه برسد به سایتهای خبری… :)) موفق باشید

  دیدگاه توسط Reza — سپتامبر 19, 2007 @ 3:27 ق.ظ. | پاسخ

 6. از نکته سنجیت خوشم اومد ، شاید خیلی چیزا به این موضوعات اصلاً توجه نکنند، یادم میاد آخرین برنامه ی عبور شیشه ای بود، شب شیشه ای بود اسمش دقیق یادم نمیاد با حضور گلزار، گلزار اونروز موهاشو به سبک خاصی زده بود، و من که تو برنامه دقیق شده بودم، متوجه شدم، یا صورت گلزار رو نصفه توی کادر قرار میدن، یا از خیلی دور فیلم می گیرند، اینطوری دوست عزیز.
  از اینکه لینک قطار رو دیدی و ذوق کردی خوشحالم، بازم بروزم.

  دیدگاه توسط Elina — سپتامبر 20, 2007 @ 3:52 ق.ظ. | پاسخ

 7. مدتی در سایت ازدواج موقت ، هر روز ساعت ها پرسه زدم به امیدی که یه روز فرد مورد نظرم را پیدا کنم ولی دریغ و افسوس که به هدفم و فرد مطلوبم نرسیدم *** از دورها چه زیباست امواج آبی آب اما دریغ و افسوس چون میرسی سرابه *** از عزیزان میخوام که از ته دل برام دعا کنن تا به فرد مطلوبم نیمه ی گم شده ام برسم . و آنگاه که خدایان دانستند قدرت انسان بی کران است ، بیمناک شدند مبادا روزی رسد که انسانها قدرتی فراتر از خدایان بیابند و بر آنها طغیان کنند. پس تمامی آنها را به دو نیم کردند و هر نیمی را در گوشه ای از جهان هستی افکندند از آن روز انسان به دنبال نصف گمشدۀ خود می گردد که اگر دو نیمه هر آدمی یکدیگر را بیابند کمال واقعی را نیز خواهند یافت.
  ((بر گرفته از اساطیر یونان باستان)) emprator_2033@yahoo.com
  said 26 sale khoshgele
  لطفا پیام بدید توایمیلم یا یاهو آیدیم باتشکر.

  دیدگاه توسط سعید 26 ساله خوشگله — اکتبر 13, 2007 @ 10:35 ق.ظ. | پاسخ

 8. اگر خانم های بازیگر رعایت مسایل دینی را بکنند سانسور نمی شوند،مشکل باران زن بودنش نیست با لباس خانه به مراسم آمدنش است،این کارش توهین نیست؟

  دیدگاه توسط مینو — سپتامبر 6, 2008 @ 9:20 ب.ظ. | پاسخ

 9. اون از خودش اونم از مادرش ،مگه بنی اعتماد بی حیا رو توی لندن ندیدید؟

  دیدگاه توسط شیده — سپتامبر 7, 2008 @ 9:34 ب.ظ. | پاسخ

 10. moshkele baran zan bodanash nabod balke moshkel farhange ma iranian bod
  ma hanozam dar asre ghajar mandeim
  ama ta key dar an asr mimanim
  hejab ya zan bodan mohem nist mohem tarze tafakore iranian hast biaied andishehayeman ra taghir dahim

  دیدگاه توسط neda — ژوئن 19, 2009 @ 8:48 ق.ظ. | پاسخ

 11. من خیلی چیزا از این باران خانوم شما می دونم خیلی چیزا…..از اون لش های روزگاره با هر که شما بگین میلاسه یک کثافت به تمام معنا.

  دیدگاه توسط maryam — ژوئیه 8, 2009 @ 4:36 ب.ظ. | پاسخ

 12. با مریم موافقم.منم بیشتر این اهنگسازا و بازیگرها رو می شناسم که با این دختره رابطه دارند.بیخودی از این دخترای فاسد سینما حمایت نکنین.

  دیدگاه توسط محمد — ژوئیه 8, 2009 @ 4:38 ب.ظ. | پاسخ


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی وردپرس.کام.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: